Aşırı Yemek İş Verimini Düşürüyor

asırı-yeme-bozukluğu-diyet2

Araştırmalara göre aşırı yeme bozukluğunun iş verimini düşürdüyor. Wellness & Prevention Inc.araştırmasına göre Nutella aşığı kadınlar ve ekmek düşkünü erkekler her sene binlerce dolar zarara neden oluyor.

Araştırmaya katılan 46.818 çalışannın yaklaşık %9’u geçen ayda en az 1 kere aşırı yeme bozukluğu yaşadığını belirtti. %5 kadarı bunun en az 4 kez yaşadıklarını söyledi. Araştırama ayrıca daha önce hesaplanmayan bir sonucu da ortaya koymuş oldu; aşırı yeme bozukluğu kadınlarda erkeklerden daha sık görülüyor.

asırı-yeme-bozukluğu-diyet

Peki, aşırı yeme bozukluğu derken neyi kastediyoruz? En basit şekliyle anlatacak olursak aşırı yeme bozukluğu, aşırı yeme ve bu sırada kontrolü kaybetmektir. Nutella’nın dibini nasıl gördüğünüzü anlamadığınız o günü hatırladınız mı? Browni tepsisini bir oturuşta temizlediğiniz zaman, akşam yemeğinde 3 tabak yediğiniz gün; işte bunlar aşırı yeme bozukluğunun en yaygın örneklerinden bazıları. Aşırı yeme bozukluğunun bir hastalık olarak bilinmemesinin başlıca nedeni insanların yardım istemeyi reddetmesi. WebMD araştırmalarına böre Amerika’daki yetişkinlerin üçte biri aşırı yeme bozukluğundan etkileniyor.

asırı-yeme-bozukluğu-diyet3

Aşırı yeme bozukluğu ayrıca obezite riskini oldukça arttırıyor. Obezite tip 2 diyabet ve kanser gibi kronik hastalıkları tetikleyen tehlikeli bir hastalık. Wellness & Prevention Inc. araştırmasına göre obezite ve diğer riskleride hesaplayınca, 1.000 kişilik bir şirketin aşırı yeme bozukluğu yüzünden kaybettiği miktar yıllık 107.965 dolar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.