Dengeli Beslenmenin Düşmanları

dengeli-beslenme-diyet

Günlük Su İhtiyacı

Stresli bir günde kaç litre su içiyorsunuz? Muhtemelen ihtiyacınız olandan daha az. Su metabolizmayı ayakta tutar ve sürekli kalori yakmanıza yardımcı olur. Susuzluğun konsantrasyon eksikliğine yol açtığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. İnsan beyninde susuzluk ve açlık merkezleri birbirine yakındır. Araştırmalara göre bazen susuzluk açlık hissiyle karıştırılabiliyor. Bu yüzden uzmanlar acıktığınız zaman önce bir bardak su içmenizi öneriyor.

Young woman eating salad

Öğün Atlamak

Stresli ve yoğun bir gün yalnızca su tüketimini etkilemiyor. Ofis insanı öğün atlamayı çok seviyor. Üstelik bunu bir nevi diyet olarak adlandırıp meşrulaştırmayı da ihmal etmiyor. Daha önce birçok kez söylediğimiz gibi, öğün atlamak kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri.

Öğün atlayan vücut besinsiz kalır. Metabolizma yavaşlar ve kalori yakımı durma noktasına gelir. Besinsiz kalan vücut kalan kalorilere sıkı sıkıya sarılır. Ayrıca uzun süre beslenmemek, sonraki öğünde aşırı yememize neden olur. Tek seferde aşırı besin tüketenlerin zamanla doyma eşiği yükselir, yani daha zor doymaya başlarlar. Öğün atlayarak verilen kilolar kısa sürede hızla geri alınır.

 

Woman Drinking Glass of Water

Hazır Yiyecekler

Hazır gıda ve fast food şehir insanı için temel bir öğüne dönüştü. Bu tip gıdalar yüksek miktarda kalori içerir. Ünlü bir fast food zincirinde yiyeceğiniz büyük hamburger menüsünde, 1 saatlik kardiyo egzersizinde yakabileceğinizden daha fazla kalori bulunur. Yaklaşık 2 katından daha fazla.

Fast food yemek aşırı kilolu olacağınız anlamına gelmiyor. Yani hastalıktan kaçar gibi fast food’tan kaçmanıza gerek yok. Önemli olan fast food’u ana öğüne çevirmemek ve tüketimi mümkün olduğu kadar sınırlı tutmaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.