Mükemmel Diyet Yemeği: Balık

 

balık-omega3-diyet2

Uzun bir kıyı şeridine sahip olan ülkemizde balık yeme alışkanlığı yok denecek kadar az. Japonya ve İzlanda’da kişi başı tüketilen yıllık balık miktarı 70 kiloyu geçerken bu miktar Türkiye’de yaklaşık 3 kilo. Ülkemizde kalp ve damar hastalıklarının bu kadar yaygın olmasının başlıca nedenlerinden biri de budur.

Balık yağında Omega 3 denilen çok değerli bir yağ asidi bulunur. Omega 3 kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi ölümcül rahatsızlıkların en büyük düşmanıdır. Omega 3 kırmızı etin ve katı yağların içerdiği doymuş yağın negatif etkisini siler ve kalp krizi riskinizi azaltır.

balık-omega3-diyet4

Türk mutfağında kırmızı etin yeri çok büyüktür. Hemen hemen her yemeğe kırmızı et koyuyoruz. Bu hem kilonuzu hem de kalp sağlığınızı kötü etkiler. Kırmızı et yerine her fırsatta balık yiyin. Balık yeme alışkanlığı kazanarak felç vekalp krizi riskinizi en aza indirirsiniz. Kalın bağırsak iltahabından korunursunuz. Meme, kolon ve prostat kanseri riskinizi azaltırsınız. Hipertansiyon, Alzheimer, romatoid artrit gibi hastalıklara yakalanma şansınız azalır.

balık-omega3-diyet1(1)

Balık tüketimi sürekli katı yağ yemenin kötü etkilerini azaltır. Katı yağlar ve kırmızı et doymuş yağ içerir. Doymuş yağ kolesterol seviyenizi yükseltir, damarlarınızı tıkar yukarıda saydığımız ölümcül hastalıklara neden olur. Balığın içindeki Omega 3 yağ asidi tüm bu kötü etkileri zamanla azaltır ve bir nevi hayatınızı uzatır.

balık-omega3-diyet

Balık aynı zamanda mükemmel bir diyet yemeğidir. Satın aldığınız balığı en sevdiğiniz sebzelerle birlikte fırında pişirin veya yağsız ızgaraya yapın. İşte size bol proteinli, düşük kalorili, vitamin ve mineral içeren harika bir diyet yemeği.  Balık satın alırken tazeliğine dikkat etmelisiniz. Balığın gözleri parlak, solungaçları kırmızı ve gövdesi lekesiz olmalıdır.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.