Nasıl Kilo Alınır ?

antidiyet

Bildiğiniz üzere eğer kalıtsal ve ileri derecede bir hastalığınız yoksa, aşırı zayıflık hem sağlık hem görünüş hem de kişisel güven açısından iyi değildir. Çoğu insan boyuyla orantısız bir kiloya sahip; kimi aşırı kilolu, kimi gerçekten zayıf. Sürekli “ideal kilo” kavramıyla boğuşup, bir türlü rahat edemezler. Nereden mi biliyorum: tabiki kendimden…
Çocukken zayıfsındır tamam. Zaten 7-8. sınıfa kadar bende çok umursamadım. Ama sonra özellikle lise yıllarında artık çok canımı sıkan bir mevzu haline geldi 1.87 boya 66 kilo olmak. Birde bu yetmezmiş gibi kemikli bir yapıya sahip olunca sırf yürüyen kemikler hayal edin sahilde nasıl göründüğümü anlamak için.

Sahil mi? Ne o hani şu benim son yıllarda utana sıkıla gittiğim yer mi? Hani şu an koşa koşa gittiğim büyük bir heyecanla! Hah orası!

19 yaşındayken elimi masaya vurup:
“Ben bu yaz sonunda ideal kiloma kavuşmuş olmazsam namerdim!” dedim.
Ve ulaştımda. İşte nasıl yaptığım…

İLK OLARAK HORMON TESTİ YAPTIRDIM
 
Kilo alamamaktan şikayetçi olupta hayatında bu konuyla ilgili hiç doktora gitmeyen insanlar var biliyor musunuz…
İlk iş gidip hormon testi yaptırdım. Kandı şuydu buydu derken bütün test sonuçlarım bi kaç gün sonra açıklandı, kontrole gittim ve hiç bir hormonumun orantısız olmadığı sonucunu aldım.
Kilo alamamak için önümde hiç bir engel yooookkk diye sevinerek çıktım geldim.
KARBONHİDRAT TOZU ALDIM
 
Optimum Nutrition 5 kilo karbonhidrat tozu aldım. Çünkü aynı zamanda vücut geliştirmede yapıyordum ve ek karbonhidrat ile protein gerekiyordu.
VÜCUT GELİŞTİRME SİTELERİNDEN KİLO ALMAK İÇİN ÖRNEK BESLENME PROGRAMI HAZIRLADIM
 
Günde 6 öğün yemek yedim. Sabah kalkıp güzel bir kahvaltı sonra arada sıkıştırılmış karbonhidrat, öğle yemeği, arada makarna, akşam yemeği, yatmadan yulaf veya meyveli yoğurt veya kuruyemiş vb.
GÜN AŞIRI AĞIRLIK ÇALIŞARAK SPOR YAPTIM
 
Eğer spor yapmazsanız tamamen her yeriniz çatlar göbeğiniz kocaman olur (ki ben ağır spor yapmışken bile oldu! Yapmazsanız olacakları düşünün!)
BESLENME PROGRAMIMI KESİNLİKLE AKSATMAMAYA ÇALIŞTIM
 
Hiç birşey %100 olmaz ama beslenme programımı 40 günlük süreç içerisinde belki de maksimum 3 öğün aksatmışımdır.
DİJİTAL TARTI ALIP HER SABAH AÇ KARNA TARTILIP KİLOMU NOT ALDIM
 
Burası gelişiminizi görmeniz açısından çok önemli. Bir günde 600 gr. kilo aldıysanız durun!! Yediklerinizi azaltın yoksa deriniz ve vücudunuz bunu kaldıramayacak. Hiç kilo almadıysanız bir kaç dilim ekmek ekleyin.
NELER YEDİM?
 
  • Kahvaltıda bol yumurta (3-4 tane) bal, bol ekmek, reçel
  • Günde 1 kilo süt (karbonhidrat tozu ile birlikte)
  • Yulaf ezmesi
  • Yoğurt
  • Kuruyemiş
  • Tavuk
  • Makarna,pilav,bulgur vs.
  • Haşlanmış patates

 

SON TAVSİYELER

40 Günde yaklaşık 16 kilo almak inanılmaz kötü. Spor yapmama rağmen yağlanma oldu. İstediğimiz fit bir vücut unutmayın! Her öğünden sonra midem bulanıyordu. Ben günde 400 gr. kadar kilo alıyordum çünkü kilo alamama artık bende bir korku olmuştu çok abartarak yedim. Size tavsiyem günde 200 gr. geçmeyin. Bu sizin için maksimum olsun.

Korkmayın! Bazen aynı şeyleri yediğiniz aynı sporu yaptığınız halde kilo alamayacaksınız. Yediklerinizi biraz artırırsanız tekrar almaya başlarsınız. Çünkü kilo bazen plato denilen bir noktaya ulaşır. İtelemezseniz orada kalacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.