Soğan Kürü, Soğanın ve Soğan Suyu Faydaları

sogan_kuru

Soğan kürü ve soğan suyu son zamanlarda İbrahim Saraçoğlu veAhmet Maranki gibi şifalı bitkileralanında bilgiler veren kişiler tarafından önerilen faydalı kürlerdendir. Soğanın faydaları göz önüne alındığında soğan kürünün, soğan suyu kürünün oldukça faydalı olmasını beklemek oldukça doğaldır.

 

Öncelikle bir uyarı ile konuya giriş yapalım, soğan kürü doğrudan, doktora gidilmeden bir tedavi yöntemi olamaz. Forumlarda ve yorumlara rastalayabileceğiniz diğer sitelerde soğan kürü kullanımı, aşırı kullanımı sonrasında rahatsızlanan kişiler olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden bir rahatsızlığınız var ve soğan kürü kullanmak istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Soğan oldukça faydalı bir şifalı bitkidir ancak herşeyde olduğu gibi kür şeklinde fazlası zarardır. Soğan suyu söktürücü özelliği nedeniyle böbrekleri yorabilir, hatta zarar verebilir, bu yüzden internette gördüğünüz bu ve buna benzer kürleri aşırıya kaçmadan tanı ve tedavi uygulama konusunda tek yetkili kişiler olan  doktorlarınıza danışarak kullanmanız tavsiye edilir. Sitemizde bitkilerin yararları ve kullanım alanları hakkında sadece bilgiler verilmektedir, sitemizdeki yazılar bir tedavi niteliği taşımaz, ve doktora danışmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğan oldukça faydalı bir şifalı bitkidir, yemeklerimizde  sıkça kullandığımız soğan lezzetinin yanında şifa dağıtan özelliği ile de bilinmektedir, soğuk algınlığına faydası gibi bilinen yararlarının yanında soğan suyu kürü olarak kullandığında adet düzensizliği için oldukça etkili olduğu belirtilmekte olan bir şifalı bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Soğan, şifalı bitkiler arasında içerdiği vitaminler ve besleyici maddeler ile ön plana çıkmaktadır. Soğan b vitamini açısından oldukça zengindir, c vitamini, kükürt, iyot, fosfor gibi vücuda yararlı maddeleri içerir bir nevi antibiyotik vazifesi görür.  Yorgunluğu giderir ve bedene güç ve canlılık verir. İştah açıcı özelliği de vardır. İdrar vasıtası ile vücutta biriken su ve fazla üreyi dışarı atmaya yardımcı olduğu belirtilmiştir.. Soğan zayıflamaya da yardımcıdır, kilo verdirir, şişmanlığı önler, damar sertliğini de önler. Soğan şifalı bitkisi sinirleri yatıştırır, uykusuzluğa iyi gelir. Öksürüğü söktürücü etkisi ile de bilinir. Bir çok kanser hastalığına karşı vücudu koruduğu bilinmektedir. Bağırsak kurtları için de soğan kürü kullanılabilir. Soğanın böbrek taşı konusunda iyi geldiği belirtilsede soğan suyu, adaçayı, maydanoz kürü gibi karışımların söktürücü özelliğe sahip oldukları için böbrekleri yorduğu bilinmesi gerekmektedir. Bu yüzden böbrek rahatsızlıkları olanlara tavsiye edilmez. Özellikle böbrek taşı olanların internetteki kürler, vb karışımları uygulamak yerine bu konuda eğitim almış tek yetkili tanı ve tedavi uygulayabilecek kişiler olan üroloji doktorlarına danışmaları, muayene olmaları gerekmektedir. Böbrek taşları günümüzde Türk doktorları tarafından pcnl-pnl perkutan ameliyatları ile sırttan 1-2 cm lik bir kesik açılarak alınabilmektedir, bu yüzden öncelikle üroloji doktorlarına gitmeniz tavsiye edilir.

Soğan Kürü ve Soğan Suyu Kürünün Faydaları Nelerdir?

Soğan kürü İbrahim Saraçoğlu tarifi ile sıkça duyulmaya başlanmıştır. Soğan kürü ile ilgili Ahmet maranki tarafından yazılmış çeşitli yazılar da vardır. Soğan suyu kürü kullanımı öncesi doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Kadın hastalıklarından olan polikistik over sendromuna da oldukça faydalı olduğu belirtilmekte olan  soğan suyu kürü, yumurtalık kistini yok etmeye yardımcı olduğu belirtilmiştir.  Soğan suyu, erken menopoz, kısırlık, sancılı adet ağrıları, endometrioma çikolata kisti, sık ve fazla adet görme gibi özellikle kadın hastalıklarına karşı soğan kürünün kullanıldığı da görülmüştür.

Soğan suyu nasıl yapılır? Evde nasıl hazırlanır?

Malzemeler

 • 1 tane orta boy beyaz kuru soğan
 • 2 su bardağı dolusu klorsuz su

Hazırlanışı;

2 bardak suyu bir demlik veya pişirme kabının içerisine alıp suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra bir tane kuru soğanın kabuklarıyla birlikte dört parçaya bölün ve kaynayan suyun içerisine ilave edin. Bir taşım kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve bir kaç dakika kadar dinlendirin. Dinlenmiş olan soğan kürü tarifini 15 gün boyunca öğle ve akşam yemeğinden yaklaşık 10 dakika kadar önce birer bardak şeklinde tüketin. Bu kürü içerken ne sıcak ne de soğuk olmamasına özen göstere. Ağzı yakmayacak şekilde ılık olması etkisini çabuk göstermesi adına önemlidir. Soğanın kabuklarının temiz olması gerekiyor, çamurlu veya kir olmamalıdır. Eğer bu hususta şüpheniz varsa yıkayabilirsiniz. Kürü her gün boyunca taze hazırlamalısınız ve artan suyu ertesi gün tüketmemelisiniz.

Soğan Kürü Faydaları

 • Kadınların pek çoğunun ortak sıkıntısı olan çikolata kisti hastalığına ve miyom şikâyetlerine iyi gelir.
 • Polistik over sendromun da güzel etkiler sağlar ve kişilerin iyileşmesinde zamanı kısaltır.
 • Adet düzensizliğini ortadan kaldırdığı gibi fazla gelen vajinal akıntıların dindirilmesinde faydalıdır.
 • Gebe kalmada sorun yaşayan bayanların 15 gün boyunca tüketmeleri gerekir. Ayrıca eğer bayandan kaynaklanan bir durum varsa iyi gelecektir.
 • Kıl dönmesi sorununa çare olacaktır.
 • Soğan kürü aynı zamanda sinüzit hastalığına da iyi gelmektedir.
 • Dolaşım sisteminin onarımında ve çalışmasında ciddi faydalar sağlar.
 • Vücudun her yerinde çıkabilen sivilcelere karşı tam anlamıyla savaşçı görevini üstlenir ve düzenli kullanılması halinde sivilceler ile savaşır.
 • Prostat da görülen iyi huylu tümörün iyileşmesine fayda sağlar.
 • Antibiyotik özelliği sayesinde pek çok hastalığın tedavisi için kullanılabilir.
 • Menopoz sürecinde görülen şikâyetleri en aza indirmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.