Sporda En Çok Kalori Nasıl Yakılır ?

kardio-trening-sb10065035be-001

 

Bir spor salonuna girdiğinizde önünüzde bir kaç çeşit cardio aleti görürsünüz. Acaba hangisi daha etkili? Hangisi daha çok kalori yakar? Ya da evde çalışırken hareketlerinizi hangi düzene göre yaparsanız daha fazla kalori harcarsınız? Yapmanız gereken ilk şey, yazının devamını okumak çünkü sorumuzun cevabı sonda…

CARDİO BİSİKLETLERİ
 
Kalori yakmak için kullanılan bisikletlerden eliptik bisiklet ile başlayalım. Eliptik bisikletlerde kol hareketleri dahil edilmezse genellikle saatte ortalama 600 kalori yakılır. Kol hareketleri genellikle bir zorlama olmadığından çokta önemli bir değişime neden olmaz. Ancak eliptik bisikletlerde diske belli bir hız verdiğinizde disk bu hızla daha az bir kuvvetle dönmeye devam eder. Bu yüzden sizde daha az kalori yakmaya başlarsınız…
KOŞU BANDI (KOŞMA HALİNDE)
 
Kendinizi salmadan, güzel ve enerjik bir koşuyla saatte ortalama600-1200 kalori arasında yakabilirsiniz. Özellikle yakılan kaloriyi artırmak için zaman zaman eğim verilmelidir. Ancak sürekli nabzınızı kontrol etmelisiniz zira koşarken aşırı zorlanan kalbiniz durabilir, kriz geçirebilirsiniz. Zaten koşu bandını otomatik bir eğimli moda ayarlarsanız nabzınıza göre hızı azaltıp artırabilir ve eğimi değiştirip nabzınızı düzenleyebilir.
KOŞU BANDI (YÜRÜME HALİNDE)
Vücudumuzun, ilk yaşlarımızdan beri alışık olduğu şeylerden birisi yürümektir. Engebeli bir arazide temponuzu değiştirerek yürümek ve bu yürüme esnasında ara ara fitness hareketleri yapmak kalori yakmanız için gayet iyidir ancak, normal bir hızda koşu bandında yürümenin size pek bir getirisi olmaz. Vücudunuz zaten yürümede ustadır ve ustalıkla yaptığı bu işi en az kalori yakma düzeyine göre optimize eder. Bu optimizasyonu bozmazsanız emeğiniz boşa gidiyor demektir. Ortalama bir hızda yürüyerek saatte 200-250 kaloriyakabilirsiniz.
KÜREK MAKİNESİ
Kalori avcısı!
1 saatte en az 1000 kalori yakabilirsiniz.
Sadece kollarınızı değil bacaklarınızı da çalıştırmayı unutmayın! Ne kadar fazla kasınızı kasarsanız o kadar çok kalori yakarsınız.
EN ÇOK KALORİ NASIL YAKILIR?
 
Çok kalori yakabilmenin tek anahtarı vücudunuza alışık olmadığı bir şeyler vermektir. Her gün koşarsanız günler haftalar aylar sonra çok daha az kalori yakmaya başlarsınız. Neden? Kaslarınız güçlendi ve dediğim gibi vücudunuz daha az kalori yakmak için optimizasyonunu tamamladı!
Yapmanız gereken egzersizlerinizi değiştirmek. 3 hafta koştuysanız, 3 hafta bisiklet, 3 hafta kürek, 3 hafta serbest engebeli arazi yürüyüşü vs. yapın. Vücudunuzu şaşırtın ve en çok kaloriyi yakın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.