Yaani Türkiye’nin Arama Motoru Nedir (apk app İndir)

yaani arama motoru logo görsel
Rusya merkezli yazılım firması Yandex, uzunca bir süredir yatırımlarıyla Google’ı tahtından etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu anlamda son olarak Yandex, ülkemizin en büyük GSM şirketlerinden Turkcell ile işbirliğine giderek Google’a rakip olabilecek tamamen yerli bir arama motoru geliştirdi.

Belirtilene göre Türkiye için hazırlanan yeni arama motorunun adı ise “Yaani” olmuş. Şu günlerde test edilen Yaani’nin alan adı ise çoktan alınmış bile. Ayrıca sitenin tasarımında geleneksel kırmızı, sarı ve siyah Yandex çizgileri yerine Turkcell’in renklerine daha yakın olan lacivert ve mavi renkleri kullanılmış

Diğer taraftan Google’ın sunduğu birçok hizmeti ilk etapta sunamayacak olan Yaani, hava durumu, fotoğraf, video, harita ve döviz kurları gibi hizmetleri Yandex ve Turkcell’in altyapısını kullanarak sunabilecek.

Turkcell’in akıllı telefon sattığı düşünüldüğünde, oluşturulan bu yeni arama motoru ilk olarak Turkcell telefonlarda “varsayılan” olarak ayarlanıp, kısa sürede büyük kullanıcı sağlanabilir.

Hakkında şu anda detaylı bilginin bulunmadığı arama motoru Yaani ile ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.